Filmoteka

aktualności

„Filmowe czwartki” – znakomite kino w nowym paśmie TVP2

„Filmowe czwartki” – znakomite kino w nowym paśmie TVP2

Pierwszym filmem cyklu będzie „Dalida. Skazana na miłość” w reżyserii Lisy Azuelos. To zrealizowana z rozmachem filmowa biografia słynnej piosenkarki Dalidy. Urodzona w Egipcie Włoszka karierę rozpoczęła w Paryżu jako modelka, jednak świat zapamiętał ją jako wielką gwiazdę piosenki, nagrodzoną 70. Złotymi Płytami oraz Oscarem za Światowy Sukces Piosenkarski. Choć podbiła serca milionów wielbicieli, całe życie poszukiwała jedynej prawdziwej miłości.

„Psy 3. W imię zasad”

„Psy 3. W imię zasad”

Po 25 latach odsiadki Franz Maurer wychodzi z więzienia i wkracza w nową Polskę, w której nic nie jest takie, jak zapamiętał. Kto i co czeka na człowieka, który przez ostatnie ćwierć wieku… nie robił nic? Jak odnajdzie się w świecie, w którym dawne zasady i lojalność przestały obowiązywać? Tego dowiemy się, gdy los ponownie połączy Franza i „Nowego”. Ich spotkanie zmieni wszystko.

Kultowi bohaterowie powracają w pełnym składzie: Franz Maurer (Bogusław Linda), Waldek Morawiec (Cezary Pazura) i Radosław Wolf (Artur Żmijewski) – po 25 latach ich drogi ponownie się skrzyżują.

– To prawda, że my, psy, musimy trzymać się razem i mówią, że męska przyjaźń przetrwa wszystko, ale może się okazać, że stare rany wciąż się nie zagoiły, a pewnych rzeczy nie da się zapomnieć... – mówi Artur Żmijewski.

Tarantino, Richardson, Gere i Norton odebrali nagrody EnergaCamerimage

Tarantino, Richardson, Gere i Norton odebrali nagrody EnergaCamerimage

Trzykrotnie nagrodzony Oscarem autor zdjęć Robert Richardson i dwukrotny laureat Oscara, reżyser Quentin Tarantino odebrali nagrodę Camerimage dla duetu autor zdjęć-reżyser podczas gali zamknięcia.

– To jedna z najwspanialszych nagród, jakie kiedykolwiek otrzymałem. Dopiero rok temu się po raz pierwszy ożeniłem, a wcześniej muszę powiedzieć, że byłem „żonaty” z tym właśnie osobnikiem – powiedział Tarantino, wskazując na Richardsona. Dodał, że dzięki temu operatorowi jego filmy osiągnęły poziom wizualny, którego nie mógł sobie wyobrazić, pracując w sklepie z kasetami wideo. – Jest wielkim zaszczytem dla nas znaleźć się między wami – podkreślił.

Quentin Tarantino (ur. 1963 r. w Knoxville) jest reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem. Ma w dorobku m.in. filmy: „Wściekłe psy” (1992), „Pulp Fiction” (1994), „Jackie Brown” (1997), „Kill Bill” i „Kill Bill 2” (2003-04), „Bękarty wojny” (2009) oraz „Django” (2012). Jego ostatni film „Pewnego razu... w Hollywood” w sierpniu wszedł na ekrany polskich kin. Jest laureatem m.in. dwóch Oscarów – za scenariusze do „Pulp Fiction” i „Django” oraz Złotej Palmy za „Pulp Fiction”.

Robert Richardson (ur. 1955 r. w Hyannis w stanie Massachusetts) jest operatorem filmowym, wieloletnim współpracownikiem m.in. Martina Scorsese i Olivera Stone'a. Na swoim koncie ma m.in. trzy Oscary – za zdjęcia do „JFK”, „Aviatora” i „Hugo i jego wynalazek”.

„Niezła historia”. Polskie filmy sprzed niemal stu

„Niezła historia”. Polskie filmy sprzed niemal stu

W programie cyklu pt. „Niezła historia” znajdą się „Szaleńcy” – niemy film fabularny w reż. Leonarda Buczkowskiego, „Polonia Restituta 1918-1920”, dokument będący kroniką wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz „Sztandar wolności” – najszerzej dystrybuowany na świecie przedwojenny polski film. Wszystkie trzy tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu „Nitrofilm”.

„Szaleńcy (1928), reż. Leonard Buczkowski, niemy film fabularny, do którego współczesną muzykę skomponował Stephen Horne. „Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii” – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów (1914-1920).

Film wpisuje się w nurt kina patriotycznego, to zarazem pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami technik wojskowych. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych

„Oficer i szpieg” w kategorii najlepszy europejski film powalczy o nagrodę z „Nędznikami” Ladja Ly, „Bólem i blaskiem” Pedro Almodovara, „Błędem systemu” Nory Fingscheidt, „Faworytą” Yorgosa Lanthimosa oraz „Zdrajcą” Marco Bellocchio.

Nominację w kategorii najlepszy europejski reżyser, oprócz Polańskiego, otrzymali: Almodovar za „Ból i blask”, Bellocchio za „Zdrajcę”, Lanthimos za „Faworytę” oraz Celine Sciamm za „Portret kobiety w ogniu”. B

W kategorii najlepszy europejski scenarzysta nominację otrzymali: Pedro Almodovar za „Ból i blask”, Marco Bellocchio, Ludovica Rampoldi, Valia Santella i Francesco Piccolo za „Zdrajcę”, Robert Harris i Roman Polański za „Oficera i szpiega”, Ladj Ly, Giordano Gederlini i Alexis Manenti za „Nędzników” oraz Celine Sciamma za „Portret kobiety w ogniu”.

Gwiazdy światowego kina i najlepsze filmy 2019 na EnergaCAMERIMAGE w Toruniu

Gwiazdy światowego kina i najlepsze filmy 2019 na EnergaCAMERIMAGE w Toruniu

W Konkursie Filmów Polskich TVP zaprezentuje swoje dwie, znakomite koprodukcje „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy oraz „Wszystko dla mojej matki”, debiut fabularny Małgorzaty Imielskiej.

Podczas gali otwarcia w sobotę, 9 listopada zostaną wręczone nagrody uznanym aktorom i twórcom. Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Dokumentalisty odbierze Helena Třeštíková, Nagroda za Całokształt Twórczości dla Reżysera trafi do Petera Greenaway’a, Nagrodę dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną odbierze Danny DeVito, Polskim akcentem będzie uhonorowanie Ewy Dałkowskiej Nagrodą Honorową.

„Stan wyjątkowy” – listopadowa, komediowa premiera

„Stan wyjątkowy” – listopadowa, komediowa premiera

„Stan wyjątkowy”jest koprodukcją chorwacko-serbsko-polska. Bohaterowie filmu wzorowani są na stereotypowych postaciach kina: generał, minister, prezydent, strażnik więzienny, rodzice zaginionych żołnierzy.

To surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale, którego prześladuje pokusa popełnienia samobójstwa; ministrze chorwackiego rządu, który podczas uroczystości w więzieniu nieoczekiwanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia.

10. American Film Festival

10. American Film Festival

Z okazji 10-lecia istnienia festiwalu w programie znalazły się specjalne sekcje jubileuszowe. – To dobra okazja na podsumowania, dlatego postanowiliśmy sięgnąć wstecz i przypomnieć, którzy twórcy tworzący specyfikę minionej dekady pojawili się na naszym festiwalu. Poprosiliśmy widzów i facebookowych przyjaciół, żeby spośród 30 nazwisk twórców i twórczyń wybrali te, które są dla nich najważniejsze. W ten sposób otrzymaliśmy 10 nazwisk, które uznajemy za kanon amerykańskiego filmu niezależnego ostatniej dekady, widzianej przez pryzmat American Film Festival – powiedział Urszula Śniegowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Dodała, że na liście tej są twórcy, którzy w następnych dekadach najprawdopodobniej „będą tworzyć mainstream amerykańskiego kina”. Jubileusz 10-lecia to także – jak podkreśliła dyrektorka artystyczna AFF – okazja do przypomnienia publiczności filmów klasycznych, które w tym roku świętują swoje okrągłe rocznice. – Pierwszym takim tytułem jest „Easy Rider” Dennisa Hoppera, uważany przez nas za jeden z kluczowych filmów amerykańskiej kultury popularnej i kontrkultury, która weszła do mainstreamu. Mit wolnego człowieka, motocyklisty i upadek American Dream, który ten film pokazywał, okazały się bardzo ważne dla kolejnych dziesięcioleci kultury amerykańskiej. Kolejnymi obrazami są „Czas apokalipsy” Francisa Forda Copppoli, „Rób, co należy” Spike'a Lee i „Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka. Dołączyliśmy do nich „Łowcę androidów” Ridleya Scotta z 1982 r. To jedyna do tej pory okazja obejrzenia go w Polsce w wersji reżyserskiej na dużym ekranie – zaznaczyła.

Nominowani do Nagrody im. Cybulskiego

Nominowani do Nagrody im. Cybulskiego

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawana od 1969 r., jest wyróżnieniem dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Jej laureatami mogą zostać artyści, którzy nie skończyli 35 lat i wyróżnili się zagranymi w ostatnim roku rolami. Listę kandydatów do nominacji wskazuje Zarząd Fundacji „Kino”. Wybór nominowanych jest zadaniem Kapituły Nagrody, w skład której wchodzą m.in. prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, reżyserzy Krzysztof Zanussi i Agnieszka Holland, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert, aktorki Krystyna Janda, Maja Komorowska i Maja Ostaszewska oraz krytyczka filmowa Bożena Janicka.

Bartosz Bielenia

Wśród nominowanych do nagrody za 2019 r. znalazł się Bartosz Bielenia (ur. 1992 r.), doceniony za rolę w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy. Aktor zagrał w nim dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje omyłkowo wzięty za księdza i, konsekwentnie go udając, zaczyna sprawować posługę kapłańską w niewielkiej parafii. Kreacja ta przyniosła mu m.in. nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, Nagrodę Onetu „Odkrycie festiwalu” i Kryształową Gwiazdę Elle na festiwalu w Gdyni. Bielenia jest ponadto laureatem m.in. nagrody w kategorii odkrycie aktorskie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Wyróżnienia Specjalnego dla aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie (2016 r.).

Maria Dębska

Szansę na Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego ma także Maria Dębska (ur. 1991 r.) dzięki roli w filmie „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej. Wcześniej aktorkę można było oglądać m.in. w filmach „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej (2015 r.), „Cicha noc” Piotra Domalewskiego (2017 r.) oraz serialach „Barwy szczęścia” (2014-2017), „Wojenne dziewczyny” (2017-2019).

Sebastian Fabijański

Kapituła nagrody dostrzegła również Sebastiana Fabijańskiego (ur. 1987 r.), który w „Mowie ptaków” Xawerego Żuławskiego stworzył kreację wyrzuconego z pracy polonisty Mariana. W poprzednich latach aktor zagrał m.in. w filmach „Pod mocnym aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, „Kamerdyner” Filipa Bajona i „Kobiety mafii” Patryka Vegi. Fabijański jest m.in. laureatem nagrody przyznanej w 2014 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za debiut aktorski w „Jezioraku” Michała Otłowskiego i „Mieście 44” Jana Komasy. Role te przyniosły mu także Tarnowską Nagrodę Filmową.

Eliza Rycembel

W finałowej piątce znalazła się również Eliza Rycembel (1992 r.), nominowana za rolę w „Ninie” Olgi Chajdas. Aktorkę można było oglądać także m.in. w filmach „Obietnica” Anny Kazejak(2014 r.), „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza i „Piłsudski” Michała Rosy. We wrześniu br. podczas festiwalu w Gdyni otrzymała Złote Lwy w kategorii drugoplanowa rola kobieca za rolę w „Bożym Ciele” Jana Komasy.

Piotr Żurawski

Na liście nominowanych nie zabrakło Piotra Żurawskiego (ur. 1985 r.), dostrzeżonego za rolę w filmie „Interior” Marka Lechkiego. W przeszłości aktor był już nominowany do Nagrody im. Cybulskiego za kreację w „Kamperze” Łukasza Grzegorzka (2017 r.). Na swoim koncie ma także m.in. nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za rolę w „Marcelu” Marcina Mikulskiego(2019 r.).

Tarantino zawita do Polski. Odbierze nagrodę na Camerimage

Tarantino zawita do Polski. Odbierze nagrodę na Camerimage

Oprócz nich specjalne nagrody w Toruniu odbiorą także: Richard Gere, Danny DeVito oraz Edward Norton.

Jak podkreślono w komunikacie, Richardson i Tarantino „zachwycili dylogią „Kill Bill”, stworzyli alternatywną wersję II wojny światowej w „Bękartach wojny”, dokonali dekonstrukcji amerykańskich mitów w „Django” i ukazali na taśmie 70mm piękno westernu w +Nienawistnej ósemce”. „Robert Richardson i Quentin Tarantino opowiadają ciekawe, wizualnie imponujące historie, które służą za przypomnienie, dlaczego wielu z nas zakochało się w kinie. Przyznajemy im tę nagrodę z ogromną przyjemnością” - napisano w uzasadnieniu nadania wyróżnienia.

Podczas pobytu w Toruniu Richardson i Tarantino zaprezentują festiwalowej publiczności swoje piąte wspólne dzieło „Pewnego razu... w Hollywood”, którego światowa premiera odbyła się w maju na festiwalu w Cannes. Akcja filmu rozgrywa się w 1969 r., a jego głównymi bohaterami są gwiazda seriali Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) oraz jego przyjaciel, kaskader Cliff Booth (Brad Pitt), którzy chcą zrobić karierę w przemyśle filmowym. Mężczyźni próbują odnaleźć się w Hollywood, które zmieniło się od czasu ich młodości. Sąsiadami Ricka są Sharon Tate (Margot Robbie) i Roman Polański (Rafał Zawierucha). Na ekranie zobaczymy także m.in. Ala Pacino, Dakotę Fanning i Luke'a Perry'ego.

Quentin Tarantino (ur. 1963 r. w Knoxville) jest reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem. Ma w dorobku m.in. filmy: „Wściekłe psy” (1992), „Pulp Fiction” (1994), „Jackie Brown” (1997), „Kill Bill” i „Kill Bill 2” (2003-04), „Bękarty wojny” (2009) oraz „Django” (2012). Jest laureatem m.in. dwóch Oscarów (za scenariusze do „Pulp Fiction” i „Django”) i Złotej Palmy za „Pulp Fiction”.

Robert Richardson (ur. 1955 r. w Hyannis w stanie Massachusetts) jest operatorem filmowym, wieloletnim współpracownikiem m.in. Martina Scorsese i Olivera Stone'a. Na swoim koncie ma m.in. trzy Oscary - za zdjęcia do „JFK”, „Aviatora” i „Hugo i jego wynalazek”.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage jest uznawany za „jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorów filmowych”. Impreza gościła w trzech polskich miastach - gospodarzem wydarzenia w latach 1993-99 był Toruń, w latach 2000-09 Łódź, a w okresie 2010-18 - Bydgoszcz. Tegoroczny 27. festiwal odbędzie się w Toruniu i potrwa od 9 do 16 listopada.

Głównymi nagrodami przyznawanymi na festiwalu są Złota, Srebrna i Brązowa Żaba - przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych (tzw. konkurs główny). (PAP)

autorka: Daria Porycka